Lucid Rüya, Kontrollü Rüya

Lucid Rüya, Kontrollü RüyaLucid Rüya en sade anlamıyla rüyaları kontrol edebilme sanatı yada kontrollü rüya görmedir. İnsanlar;

  • lucid rüya deneyimleri,
  • lucid rüya görenler,
  • lucid rüya günah mı,
  • lucid rüya gerçek mi,
  • lucid rüya kimler görür,
  • lucid rüya nasıl görülür,
  • lucid rüya teknikleri,
  • lucid rüya zararları
  • lucid rüyada neler yapılabilir

gibi hususları merak etmektedirler.

Normalde bilinçaltında görülen rüyalar bilinçaltımızı kontrol edemediğimiz için değiştirilemiyorlar, ancak Lucid Rüya teknikleriyle rüyanın farkına vararak ince dokunuşlar yapılabiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda Lucid Rüya görme konusunda yüksek bir başarı oranı yakalayan araştırmacılar, her seferinde başka bir evrende doğduğumuz rüyaları çözmeye bir adım daha yaklaştılar

Bu olay, genç kesim başta olmak üzere birçok insanın ilgisini çekiyor. Sonuçta rüyalarımızda ölmüyor ve sorumluluk almıyoruz, bu yüzden yapabileceğimiz şeylerin sınırı olmuyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda bundan sonra ne zaman istersek Lucid rüyalar görebileceğiz demek isterdim, ancak bu şu an için hala zor bir ihtimal. Araştırmacılar bu deneyimi yaşamak için ileri düzey ekipman veya güvenilir olmayan yollar denemişler. Adelaide Ünversitesi’nden Dr. Denholm Aspy, 169 katılımcıyla bir takım teknik testler yaptıklarını belirtti.

Bu testler arasında en ilgi çekici olanı ve belki de yapması en güvenli olanı “gerçeklik testi ile MILD(berrak duyguların anımsatıcı uyarımı)” oldu. Siz de evinizde gerçeklik testini deneyebilirsiniz, ancak uyaralım; Lucid Rüyalar insanlar için unutulmaz bir deneyim olabileceği gibi rüyada görülen şeylerden dolayı kalp ritminde sorunlara ve gerçek hayatı sıkıcı bulmak gibi psikolojik sorunlara da sebep olabilir

Lucid Rüya’ya Nasıl Dalınır?

Bu testte uyumadan önce uyuyacağınız saatin 5 saat sonrasına alarm kurmanız gerekiyor. Yaklaşık 5 saat sonra uykunuzun en tatlı yerinde uyanacak ve bir 5 dk boyunca uyanık kalacaksınız. Bu süreçte kendinize tam gelmemiş olsanız da birazcık bilincinizin yerine gelmesi hedefleniyor. Ardından yeniden yatağa yatacak ve rüyalarınızı kontrol etmenin bilincinde olduğunuzu beyninize ispat edeceksiniz. Bunun için sürekli beyninize rüyayı kontrol edeceğinizi iletebilirsiniz.

Aspy’e göre bu yöntemler belirli bir süre teste sokulan insanların %53’ünde olumlu sonuçlar vermiş. Bu insanlardan %17si ise her gece Lucid rüyaya dalmayı başarmış. RAM uykusu olarak adlandırılan uykuda kullanılan bu taktik ve bir takım başka taktikler, Lucid Rüya’nın bilimsel olduğunu doğruladı.

Leave a reply

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s