İstanbul Beyoğlu Vintage Dükkanlar

İstanbul Beyoğlu Vintage DükkanlarAtölye Mariposa Cihangir

İki kız kardeş Didem Arayıcı ve Banu Öneş, hayallerini takip ederek, yaşamaktan büyük keyif aldıkları Cihangir’de, 2007 yılında Atölye Mariposa’yı kurdular. Dükkandan içeriği adım attığınızda, eskinin incelikli güzelliğini, yeni tasarımların modern yüzünü, geçmişle gelecek arasında kurulan zarif geçişi hissedeceksiniz. Mariposa’nın kurucu tasarımcısı, Banu Öneş’in hazırladığı birbirinden romantik ve geçmişin zarafetini günümüze uyarlayan, eski terzilik metotları ile hazırladığı koleksiyonlarını, yurt dışından özel olarak seçtiğimiz genç tasarımcıların birbirinden zevkli elbiselerini ve aksesuarlarını, Marie-Therese stili avizeler, çay saatlerinizi renklendirecek porselen çay takımları, bu şık takımlara eşlik eden dekoratif tepsiler ve birbirinden şık ev aksesuarları hepsini bir arada bulabileceğiniz bir vintage dükkan.


Adres: Şimşirci Sokak No:11/A Cihangir İstanbul

Telefon: (0212) 249 0483

binbavul-vintage-galataBin Bavul Vintage

Stil sahibi İstanbul semti, Galata’nın vintage dükkânı Bin Bavul, aklınıza ne geliyorsa onu bulabileceğiniz bir vintage retro mağaza. Galata Kulesi‘ne giden yokuştan sağa doğru kıvrıldığınızda taştan bir patikaya doğru açılan demir kapıdan girerek kıyafetler arasında zamana yolculuğa çıkabileceğiniz Bin Bavul’da dönem ayakkabıları, şapkaları ve çantalarını hatta gelinlik ve balo kıyafetlerini bile bulabilirsiniz.


Adres: Galipdede Cad. No: 66, Galata/İstanbul

Telefon: (0212) 243 7218


by-retro-taksimBy Retro

İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru inerken sağ kısımda kalan Suriye Pasajı içinde yer alan By Retro’yu eski dönem dizilerinin artmasıyla tanıdık. “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”den tuttun da “Kurt Seyit ve Şura”ya kadar pek çok dizinin kostümleri By Retro mağazasından çıkmıştır. 1940’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar geniş bir yelpazeye sahip kıyafet ve aksesuarlar genellikle kiralanıyor. Gelinlikten, askeri kıyafetlere, resmi üniformalardan günlük kıyafetlere, fraklara kadar her tarz ikinci el kıyafeti satın alabiliyorsunuz. Tabi her dönemin kıyafeti farklı oluyor. Yeter ki hangi yıla ait bir moda parçasını aradığınız bilin.


Adres: İstiklal Cad. Suriye Pasajı No: 166/C Asmalı Mescit, Beyoğlu

Telefon: (0212) 245 6420


mare-vintage-beyogluMadam Mare Vintage

Taksim’den Galatasaray lisesinden kendinizi aşağı bıraktığınızda Kadirler Yokuşu’nda kalan Madem Mare, küçük ama oldukça keyifli dükkânlardan biri. İçinde her döneme ait aksesuar ve kıyafeti uygun fiyata bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Örnek vermemizi isterseniz gömlek ve etekler 20TL, mont kabanlar 90-120TL, kazaklar 30-80TL arası değişiyor.


Adres: Firuzağa Mahallesi, Kadirler Yokuşu, No 67/A Cihangir/Beyoğlu


pied-de-poule-vintage-cukurcumaPied de Poule

Çukurcuma’nın saklı vintage dükkânlarından Pied de Poule, Wallpaper, New York Times, Financial Times gibi yayınlarda haberleri yayınlanmış. Çeşitli moda programlarına konuk olmuş nadide dükkânlardan biridir. Sahibi Şelale Gültekin’in anneannesinin giysilerini saklayarak başladığı vintage yolculuğu Pied de Poule ile tamamlanmış. Biriktirdiği 300’e yakın şapka koleksiyonu, özel çamaşır ve korseler ile çok özel şık parçaları burada bulabilirsiniz.

Dükkanda 1920’lerden günümüze kadar kıyafet ve aksesuarlar yer alıyor.


Adres: Faik Paşa Yokuşu, No: 19/1, Çukurcuma, Beyoğlu

Telefon: (0212) 245 8116


İstanbul Beyoğlu Vintage DükkanlarEvvel Zaman İçinde (Eleni Vintage Galata)

Galata’da Serdar-ı Ekrem Caddesi üzerinde yer alan Bayan Eleni’nin vintage mabet-i olan Evvel Zaman, bizleri 1920’li yılların Fransa’sına götürüyor. 20 ve 50’li yıllardan kalma gelinlik ve gecelikler içinde kaybolurken bir yandan eski dönemin en hit trendlerini keşfediyoruz. Antika eşyalardan tutun, eldiven ve ayakkabılara kadar pek çok ürün yelpazesini bir arada sunan Bayan Eleni bu işi aşkla yapıyor.


Adres: Kuloğlu Mah., Adile Naşit Sok. No:3, Cihangir/İstanbul – Avrupa

Telefon: 0532 506 5019


my-pera-1960-vintage-magazaMy Pera 1960

Cihangir’in gözde vintage dükkânlarından olan My Pera, 1940 ve 80’li yılların modasını yansıtan ikinci el bir retro dükkân. Sahibi Türkan Rodoplu’nun hem özel parçaları, hem de kendi tasarımlarına yer verdiği My Pera’da dünya markalarından; Gucci, Armani, Versace ve Dolce Gabbana’nın ürünlerini bulmanız mümkün.


Adres: Altıpatlar Sokak, No: 2A Cihangir, İstanbul

Telefon: (0212) 292 5187


closet-circuiz-vintage-magazaCloset Circuit

Giriş katında kıyafetlerin satışa sunulduğu, arka bahçesinde kafesi ile vejetaryen yemekler sunan Closet Circuit, kişilerin kullanmadığı ancak dolabından çıkaramadığı ya da ne yapacağını bilemediği giysileri değerlendirerek geri dönüşüme katkıda bulunuyor. Eski bir alışveriş tutkunu olan dükkân sahibi, kendi giysilerinden kurtulma kararını aldığı zaman, bu isteğin sadece kendinde olmadığını fark eder ve dolaplar arası bir döngü yaratır. İlhanımı Permakültür prensibinden alan “Dönme Dolap” fikri Closet Circuit gerçeklik kazanır. Çok çeşitli ürünlerle dolu olan mağaza’da 20 ila 250TL arası fiyatlarla vintage kıyafetler bulabilirsiniz.


Adres: Firuzağa Mahallesi, Bostanbaşı Caddesi No:23, Çukurcuma Beyoğlu

Telefon: 0536 060 3296


İstanbul Beyoğlu Vintage DükkanlarMozk Vintage Shop

Cihangir’in ara sokaklarında keşfettiğimiz nadide parçaların satıldığı vintage mağazası olan Mozk, önce davetkâr vitriniyle bizleri içine çekti. Sonra da içerde bulunan özel parçalarıyla… Diğer mağazalardan onu ayıran özelliği, çok eski ve neredeyse antika olmuş parçaları satıyor olması. Bu yüzden fiyatları diğer vintage mağazalara göre biraz daha pahalı. Mağazanın en özel parçaları çok şık ve çok havalı olan şapkalar ve gözlükler, sahipleri Selda Bola ve Berk Özkanlı, mağazada satılacak her ürünü özenle seçiyorlar. Kıyafet ve aksesuarların çoğunu İngiltere’den toplayarak vintageseverlerle buluşturuyorlar.


Adres: Kuloğlu Mah. Ağa Hamamı Sok. No:13/B Cihangir

Telefon: (0212) 252 3499


 

Advertisements

Leave a reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s