Emrah Eryılmaz’ın “Hakikat Kitabı” hakkında yorumlarım

Emrah Eryılmaz Hakikat Kitabı hakkında yorumlarEmrah Eryılmaz’ın “Hakikat Kitabı” okuduktan sonra aklımda kalan şeyler şunlar:

  • Hepimiz cehennemde yaşıyoruz diyor. Bu cehennemde her insan bu dünyaya(cehenneme) 50 defa farklı bedenlerle gelir diyor. Ahiret günü 50 hayatında yaptıklarından sorgulanır diyor. Adem cennetten kovuldu ve cehenneme atıldı diyor.
  • Allah cehennemi(dünyayı) insan ve şeytanlarla dolduracağını söylemişti ve doldurdu diyor. Kim iyi iş yaparsa bu cehennemden çıkar ve cennete gider diyor. Kötü iş yapanlarsa ebedi bu dünyada(cehennemde) kalır diyor.
  • Kıyametten önceki ara ölümler yani 50 defalık bedenlemelerde insan bir hayatında iyi iş yaparsa bir sonraki bedenlenmesinde ona daha rahat bir cehennem (dünya) hayatı verilir diyor.
  • Kuran’ın, Teleportasyon (ışınlanma) yapabilen ilim sahibi bir varlığın kıssasını anlattığı,
  • Kuran’ın, Kuantum fiziğinde frekansı bilinen bir taneciğin enerjisinin hesaplanabildiğini gösteren formül olan Planck formülüne işaret ettiği,
  • Kuran’ın, Evrenin yaşının dünyanın yaşına oranını verdiği,
  • Kuran’ın, Einstein’ın 1905 yılında ortaya attığı E=m.c2 formülünü bildirdiğini, -Bugün bilim dünyasının “Higgs Bozonu” olarak adlandırdığı enerji alanının da bilgisini verdiğini, -Sirius, Venüs, Güneş, Ay gibi gök cisimlerinin(sistemlerin) görevlerini anlattığı,
Ve yazar Emrah Eryılmaz bütün iddialarını ayetler ile desteklemeye çalışmış. Yazar hakkında  Google aramada bir şeye rastlamadım.  Sadece https://twitter.com/birvedokuz  adresinde Hatice @birvedokuz kişi aktif bir şekilde sorulara cevap veriyor.

Kitabın kendi içinde tutarlı bir bakış açısı var. Ama bazı yerlerine katılmıyorum. Örneğin mümin şehvetten tamamen arınmıştır diyor akabinde nikahlı eşleri hariç diyor. Saçma çünkü şehvet olmazsa insan nikahlı eşini de şey yapamaz
Kitabın dili sıkıcı diyenler var ancak dilinin sıkıcı olduğuna katılmıyorum. 750 küsür sayfalık bir kitapta benzer konular olmasına karşın hiç tekrar yokmuş hissine kapıldım okurken. Çok akıcı dili var. Gramer olarak da neredeyse hiç hata yok denebilir. 50 defa bedenlenme var mı bilemem ama farklı bir bakış sunuyor.

50 defa bedenleme olması durumunda aklıma bir insanın 50 ayrı ana ve babası var mı sorusu aklıma geliyor. 50 defasında da hep erkek veya kadın mı yoksa 25 defa erkek ve 25 defa kadın mı olarak dünyaya geldik sorusu da ayrı bir konu.

Ama en önemlisi kitap Kuran’da yer alan bir ayete Necm Suresi 56. ayete ilk defa farklı bir gözle bakmamı sağladı. Hz Muhammed’in daha önce de dünyaya geldiğine dair bir ayetti bu.  Aynı zamanda bu ayet  yazarın 50 defa daha önce dünyaya gelme iddiasını kuvvetli bir şekilde desteklemekte.  50 defa gelinip gelinmediğine bir şey diyemem ama dünyaya bir defa değil birden fazla gelindiğine dair kuvvetli bir kanıt.

Dünyaya  bir defa gelineceğinden hareketle bazı mealciler bu ayete farklı çevirmişler. Ancak çoğunda orjinal anlam yer almaktadır. Bunlardan bazıları:
  • Diyanet İşleri Meali (Yeni)

“Bu da önceki uyarıcılardan bir uyarıcıdır.”

  • Edip Yüksel Meali

“Bu, eski uyarıcılardan bir uyarıcıdır.”

  • Elmalılı Hamdi Yazır Meali

“Bu da ilk uyarıcılardan bir uyarıcıdır.”

Necm Suresi 56. ayete ilişkin  tüm meal çevirilerini http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=53&ayet=56 buradan inceleyebilirsiniz.

Tabi en önemli soru Hz Muhammed bu ayete göre daha önce gönderilen elçilerden bir elçi ise acaba hangisi? Kuranda ismi geçen peygamberlerden biri mi acaba?

Leave a reply

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s